Alma Mater Unicefova varna točka za otroke


Alma Mater Europaea – ECM je v četrtek, 26. 5. 2016, tudi uradno postala Unicefova varna točka za otroke. Naziv je na Mestni občini Maribor prevzela mag. Barbara Toplak Perovič, glavni tajnik Alma Mater Europaea – ECM.

Alma Mater je že pred časom gostila izobraževanje za nove ambasadorje Unicefovih varnih točk, ki so zaživele po Mariboru, tokrat je fakulteta prevzela še uraden naziv.

UNICEF Slovenija s projektom »Otrokom prijazna UNICEF-ova mesta« v lokalnem okolju spodbuja razvijanje mesta po meri otrok, ki je prijazno in varno, z urejenimi otroškimi igrišči in zelenicami, z izboljšano varnostjo za otroke v prometu, možnostjo za participacijo najmlajših občanov.

Velika ovira pri zagotavljanju otrokom prijaznega okolja je predvsem nizko zavedanje o potrebi po uresničevanju otrokovih pravic. Mnogo otrok in mladih se v urbanem okolju srečuje s problemi odtujenosti v medsebojnih odnosih, osamljenosti, pomanjkanjem nadzora in skrbi odraslih, medvrstniškega nasilja, onesnaženosti okolja, nekakovostnega preživljanja prostega časa in nezdravega življenja, ki jih pogosto vodijo v stisko.

OTROKOM PRIJAZNO UNICEFOVO MESTO MARIBOR

Otrokom prijazna Unicef-ova mesta se nahajajo v več kot 40 državah sveta. V Evropi se ta projekt izvaja v Italiji, Nemčiji, Španiji, Franciji, Švici, na Finskem in na Nizozemskem. V Firencah v okviru Unicefa od leta 2002 deluje tudi mednarodna pisarna otrokom prijaznih mest.

UNICEF Slovenija se od leta 2002 zavzema za vzpostavitve slovenske mreže otrokom prijaznih mest. Projekt razvija skupaj z zainteresiranimi občinami ter ob sodelovanju prostovoljcev, ki v posameznih mestih dajejo pobude in neposredno delujejo na projektih v korist otrok in mladostnikov.

V Sloveniji se s tem nazivom ponaša že dvanajst mest. Kot prva je v Sloveniji ta naziv dobila Nova Gorica, sledile so Ruše, Piran, Ljubljana, Velenje, Maribor, Trbovlje, Domžale, Kamnik, Zagorje ob Savi, Radlje ob Dravi, Hrastnik in nazadnje Postojna, ki je v projekt vstopila aprila letošnjega leta.

Mestna občina Maribor je pristopila k mednarodnemu projektu »Otrokom prijazno Unicef-ovo mesto Maribor« leta 2008.

Del aktivnosti v okviru projekta »Otrokom prijazno UNICEF-ovo mesto« je tudi vzpostavitev VARNIH TOČK.

EKIPA PROJEKTA OTROKOM PRIJAZNO UNICEFOVO MESTO MARIBOR

Projekt »Otrokom prijazno Unicef-ovo mesto Maribor« je voden s strani komisarja/vodje projekta, ki je v preteklih letih imel v pomoč dva organa; »Svetovalni svet« in »Delovno – operativno skupino«. Zaradi lažjega delovanja se v novem mandatnem obdobju združujeta oba organa v en sam z nazivom »Delovno – operativna skupina« s 15 članic/članov.

Članice/člani »Delovno – operativne skupine« projekta »Otrokom prijazno Unicef-ovo mesto Maribor« so:

  • Ddr. Matjaž Mulej, zaslužni profesor Ekonomsko poslovne fakultete, Univerze v Mariboru ter častni občan mesta Maribor (področje izobraževanja)

  • Vera Feguš, dr. med. spec – predsednica Društva za boj proti raku Štajerske Maribor, Zdravnica leta 2008, dobitnica Zlatega grba Mestne občine Maribor (področje družinske medicine)

  • Nadežda Stanojević, dr. dent. med. spec – predsednica Društva za promocijo pacientovih pravic in dolžnosti Maribor (področje ortodontije)

  • asist. dr. Jernej Dolinšek, dr. med - zdravnik specialist Klinike za pediatrijo v UKC Maribor, nekdanji predsednik Slovenskega društva za celiakijo (področje pediatrije)

  • Jelka Reberšek Gorišek, dr. med – nekdanja predstojnica Oddelka za nalezljive bolezni in vročinska stanja v UKC Maribor ter idejni vodja projekta »Medicina in pravo« (področje medicina – pravo)

  • Georg Mohr - slovenski šahovski velemojster, šahovski trener in šahovski publicist, organizator Svetovnega mladinskega prvenstva v šahu Maribor 2012 (področje športa)

  • Mag. Stane Jurgec – slovenski skladatelj, dirigent in pedagog, dobitnik Zlatega grba mesta Maribor, nekdanji direktor Opere in baleta SNG Maribor, častni član KUD Študent, prejemnik predsdniškega reda za zasluge za izjemno delo in zasluge pri razvoju kulture v Sloveniji (področje kulture)

  • Dr. Slavica Tovšak – nekdanja direktorica Pokrajinskega arhiva Maribor, nekdanja podpredsednica Planinske zveze Slovenije, dolgoletna ugledna sodelavka ter predsednica programskega sveta Ustanove dr. Šiftarjeva fundacija, aktualna predsednica kluba Soroptimist Maribor (področje okolja in narave)

  • Špela Recer – predsednica Planinskega društva PD Maribor Matica, soavtorica arhitekturne ustvarjalnice z naslovom »Dvorišče po meri otrok in najstnikov«, sodelujoča pri projektu »Igriva arhitektura«, soprejemnica nagrade »City for Children 2012« (področje krajinske arhitekture – otroška igrišča)

  • Ivan Dobaj – nekdanji ravnatelj Doma Antona Skale v Mariboru, aktualni ravnatelj Javnega zavoda Mladinski dom Maribor, strokovnjak s področja specialne in rehabilitacijske pedagogike (področje  specialne in rehabilitacijske pedagogike)

  • Tjaša Zupančič Hartner - projektna vodja, mentorica v programu »Start:up Maribor«, soustanoviteljica podjetja 3Dmed in nekdanja direktorica podjetij 3Dmed in Ortotip (projektno, raziskovalno in razvojno področje)

  • Marjanca Karba – ravnateljica Vrtca Studenci Maribor, zastopnica Skupnosti vrtcev Maribora 8področje predšolske vzgoje)

  • Gorazd Fišer - Zavod RS za šolstvo, Območna enota Maribor (področje predšolske vzgoje, osnovnega šolstva in splošnega srednješolskega izobraževanja)

  • Štefan Muraus - ravnatelj Osnovne šole Bojana Ilicha v Mariboru, član predsedstva ZPM Maribor, član Kolegija mariborskih ravnateljev (področje osnovnega šolstva)

  • Aljoša Kirič – Mestna občina Maribor, član Rotaract cluba Maribor (področje koordinacije in PR)

 

 

 

 

 

Galerija