Daniel Siter (1992) je diplomiral leta 2015 na Filozofski fakulteti Univerze v Mariboru iz zgodovine in geografije. Po dokončani prvi stopnji je na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani vpisal magistrski študijski program Zgodovina (smer Novejša zgodovina) in ga leta 2019 zaključil z delom, za katerega je bil predlagan za Prešernovo nagrado. V letu 2020 se je zaposlil kot mladi raziskovalec na Fakulteti za humanistični študij (Institutum Studiorum Humanitatis) mednarodne univerze Alma Mater Europaea.
Področje delovanja
Habilitiran je v naziv asistenta za področje zgodovinopisja.
Član programske skupine Raziskave kulturnih formacij (ARRS). Na Fakulteti za humanistični študij pripravlja doktorsko nalogo o delovanju Švabsko-nemške kulturne zveze (Kulturbund) na Slovenskem v razdobju 1922–1945. Že kot magistrski študent je raziskovalno in publicistično sodeloval pri triletnem temeljnem raziskovalnem projektu ARRS o okupacijskih mejah v zasedeni Sloveniji: »Napravite mi to deželo nemško ... italijansko ... madžarsko ... hrvaško! Vloga okupacijskih meja v raznarodovalni politiki in življenju slovenskega prebivalstva«.
Njegov opus obsega 34 bibliografskih enot: avtorstvo znanstvene monografije in znanstvenih člankov, strokovnih prispevkov, recenzij, predavanj, intervjujev, referatov na mednarodnih konferencah (Canterbury 2016), znanstvenem simpoziju in konferencah z mednarodnim sodelovanjem (Metlika 2018 in Maribor 2021) ter soavtorstvo odmevne razstave Rogaška Slatina kot obmejno mesto Tretjega rajha, 1941–1945. V letu 2021 je pri fakultetni založbi AMEU – ISH izšla njegova prva znanstvena monografija Rogaška Slatina pod kljukastim križem: Zdravilišče med okupacijo 1941–1945.
Dosedanje znanstvenoraziskovalno delo je med drugim podkrepil z raziskovanjem v arhivskih in muzejskih institucijah: Arhiv Republike Slovenije (2017–2019), Zgodovinski arhiv Celje (2018–2019), Hrvaški državni arhiv Zagreb (2018), Muzej novejše zgodovine Slovenije (2017–2018), Muzej novejše zgodovine Celje (2018) in arhiv Slovenskega šolskega muzeja Ljubljana (2018).
Je popotnik in avanturist. Svoje popotne izkušnje je delil že v mnogih potopisnih člankih, izvaja tudi potopisna predavanja.
Raziskovalna področja:
H250: Sodobna zgodovina (od leta 1914).
H280: Lokalna in regijska zgodovina.
Sodobna slovenska zgodovina: primarno zlasti obdobje druge svetovne vojne na Slovenskem, kjer proučuje vojaške, politične in kulturne sfere dogajanja ter tozadevna tematska področja, vidike, plati in daljnosežne posledice okupacije – pogostoma na nivojih krajevnega zgodovinopisja.
Švabsko-nemška kulturna zveza na Slovenskem.
Sodobna krajevna zgodovina.
Sodobna vojaška zgodovina.