Skupina arhivistov Univerze Alma Mater Europaea je v okviru projekta urejanja in popisovanja arhivskega in dokumentarnega gradiva Slovenskega muzeja in arhiva v Clevelandu pričela z aktivno organizacijo in digitalizacijo dragocenih zgodovinskih dokumentov, ki ohranjajo kulturno dediščino slovenskih izseljencev v ZDA.
“Začetek našega projekta v Slovenskem muzeju in arhivu v Clevelandu je zaznamoval prijeten sprejem, ki nam ga je pripravil dr. Luka Zibelnik, zaposlen na Univerzi v Ljubljani in delujoč na Centru za slovenske študije, kjer vodi Lektorat slovenskega jezika na Državni univerzi Cleveland. Med obiskom nam je predstavil delovanje društva, ki skrbi za ohranjanje slovenske kulturne dediščine, in nas popeljal po prostorih Slovenskega narodnega doma, kjer deluje muzej. Poseben vtis je na nas pustila Slovenska narodna knjižnica, kjer hranijo zbirko starejših knjig, darovanih od slovenskih potomcev, ki živijo v Clevelandu,” sporoča vodja knjižnice na Alma Mater, Anja Kotnik
Udeležence je sprejel tudi predsednik društva, Greg Nosan, skupaj z ostalimi člani, ki ohranjajo tradicijo svojih prednikov, čeprav jih le redki še govorijo slovensko. “V prvem tednu smo se udeležili več dogodkov, ki so potekali v sklopu Dni slovenske skupnosti v Clevelandu 2024, med drugim tudi kulinarične delavnice Kuhaj slovensko!, kjer so nas navdušili s pripravo tradicionalnega ričeta in orehove potice,” dodaja Kotnikova.
Nova konzulka, mag. Suzana Češarek, je na produktivnem sestanku izrazila navdušenje nad sodelovanjem s konzularnimi službami in Univerzo Alma Mater ter poudarila pomen arhivske stroke.
Projekt urejanja in popisovanja arhivskega in dokumentarnega gradiva Slovenskega muzeja in arhiva v Clevelandu poteka pod strokovnim vodstvom prof. dr. Petra Pavla Klasinca, predstojnika arhivskih študijev na Alma Mater.