Fizioterapevtska obravnava pri osebah z demenco


Študij Fizioterapije na Alma Mater je s študijo primera o fizioterapevtski obravnavi osebe z demenco po zlomu stegnenice zaključila Laura Vovk.

Demenca vpliva na celotno osebo, spremeni kognitivne in funkcionalne zmožnosti, vedenje in telesno zmogljivost. Pri osebah z demenco hitreje pride do padca in zloma, ki se z ustrezno in učinkovito fizioterapijo lahko rehabilitira. Največ težav pri rehabilitaciji povzroča nerazumevanje, zato je pomemben terapevtov pristop. 

»Čeprav demenca vpliva na kognitivne upade, ne preprečuje uspešne rehabilitacije. Blaga do zmerna demenca ni ovira, da oseba z demenco po zlomu zopet doseže samostojnost. Z ustrezno fizioterapevtsko obravnavo se izpostavijo potrebe osebe z demenco, predlagajo cilji in vrednoti izid obravnave,« poudari diplomantka.

Študentka je v sklopu zaključnega dela z individualnim fizioterapevtskim pristopom izpeljala študijo primera pri osebi z demenco po zlomu kolka. »Po 5 tednih obravnave sta se izboljšala obseg gibljivosti in mišična moč, zmanjšala se je oteklina, obravnavana oseba je usvojila pravilen vzorec hoje s hoduljo in transfer, dosegla je boljše rezultate na lestvici FIM in je pri vsakodnevnih opravilih bolj samostojna. Oseba z demenco se je odzivala razumno, sodelovala je pri vseh predstavljenih aktivnostih. Kadar ji je primanjkovalo motivacije, pa smo jo s pogovorom ponovno motivirali. S fizioterapevtsko obravnavo, ki je trajala 1 uro, 5 dni v tednu, 5 tednov in je vključevala učenje hoje s hoduljo, vaje za izboljšanje mišične moči, obsega gibljivosti in ravnotežja, nismo dosegli povrnitve stanja obravnavane osebe na stanje pred poškodbo,« pojasni Laura Vovk.