Kaj imata skupnega študij zdravstvene nege in prostovoljno gasilstvo?


Diplomant študijskega programa Zdravstvena nega na Alma Mater je v zaključnem delu raziskoval znanje prve pomoči pri prostovoljnih gasilcih Gasilske zveze Lenart. Poudarja, da so se naloge prostovoljnih gasilcev v zadnjih letih zelo spremenile.

Velikokrat se zgodi, da so prav prostovoljni gasilci prvi na kraju nezgode, zato je zelo pomembno njihovo znanje prve pomoči in oskrbe vitalno ogroženega. Prostovoljni gasilci niso strokovnjaki s področja zdravstvenega varstva, lahko pa jih z ustrezno usposobljenostjo priučimo, da so kompetentni tudi za nudenje prve pomoči, ko situacija to od njih zahteva. »Študije kažejo, da se delo prostovoljnih gasilcev ne osredotoča več samo na požarno varnost, temveč se je obseg nalog razširil na področje tehničnega reševanja, preventivnih pregledov, nesreč z nevarnimi snovmi, nesreč v prometu, edukacijo splošne populacije in podobno.  

"Gasilci na intervencijah pogosto nudimo tudi prvo pomoč,« pove študent Jure Šimek in doda, da je v raziskavi diplomske naloge ugotovljal teoretično znanje prve pomoči vitalno ogroženega med prostovoljnimi gasilci Gasilske zveze Lenart, ki je bilo ocenjeno kot zelo dobro. »Kadar prispeš kot prvi na kraj nesreče, je zelo pomembno znanje, ki ga premoreš o prvi pomoči. Zaradi neznanja ali površnosti lahko ponesrečenec utrpi dodatne poškodbe, katere podaljšajo njegovo hospitalizacijo ali v najhujšem primeru povzročijo smrt,« poudarja študent in doda, da je študija pokazala, da je za uspešno posredovanje in ukrepanje na intervencijah potrebno dobro poznavanje prve pomoči.