
Med 14. in 18. julijem 2025 je v Piranu potekala mednarodna poletna šola TBrainBoost 2.0: Inovacije v nevroznanosti gibanja in nevrorehabilitaciji, ki je združila več kot trideset udeležencev iz številnih držav.
Dogodek je potekal v organizaciji partnerjev evropskega projekta TBrainBoost (Horizon Europe) pod vodstvom našega predavatelja, prof. dr. Uroša Marušiča, ki s svojim delom povezuje vrhunske raziskovalce, študente in predavatelje na področju nevroznanosti gibanja.
Poletna šola je bila vsebinsko in organizacijsko podprta tudi s strani Univerze Alma Mater Europaea, ki s svojim poslanstvom povezuje znanstveno odličnost, prakso in izobraževanje. Program je potekal v prostorih Morske biološke postaje Piran in Znanstvenoraziskovalnega središča Koper, kjer so udeleženci pet dni poglobljeno raziskovali področja, kot so digitalna orodja v rehabilitaciji, umetna inteligenca, motorično učenje, nevroplastičnost in sodobni pristopi k nevrorehabilitaciji.
»Naš cilj je ustvariti okolje, kjer se znanje ne le prenaša, ampak tudi soustvarja,« je poudaril prof. dr. Marušič. »TBrainBoost je več kot le projekt – je gibanje, ki gradi mostove med znanstveno teorijo in klinično prakso.«
V okviru programa so sodelovali tudi predavatelji z Univerze Alma Mater Europaea.
Doc. dr. Tine Kovačič, predstojnik magistrskega programa Zdravstvene vede, je predstavil raziskovalno delo na temo integracije načel motoričnega učenja in nevroplastičnosti v hipoterapijo pri otrocih z razvojnimi motnjami, pred. Tatjana Horvat pa je vodila praktično delavnico z uporabo terapevtske tehnologije HiTop, ki omogoča bolj ciljno in personalizirano stimulacijo v rehabilitaciji. Obe predstavitvi sta bili deležni velikega zanimanja mednarodnih strokovnjakov.
Udeležence je prav tako pozdravil prof. dr. Rado Pišot, direktor ZRS Koper, in dejal: »Slovenija ima znanje in ljudi, ki lahko pomembno prispevajo k razvoju nevroznanosti na evropski ravni. Takšni dogodki pa so ključni za povezovanje naših potencialov s svetom.«
Poleg predavanj in delavnic so študenti pod mentorstvom uveljavljenih strokovnjakov ves teden razvijali lastne raziskovalne projekte, ki so jih ob zaključku predstavili strokovni komisiji. Njihove ideje so se osredotočale na razvoj inovativnih rešitev na presečišču nevroznanosti, tehnologije in klinične prakse.
Univerza Alma Mater Europaea kot eden izmed vodilnih partnerjev v projektu s ponosom podpira razvoj vrhunskih kadrov ter interdisciplinarnih rešitev v sodobni rehabilitaciji. Poletna šola TBrainBoost ostaja edinstven prostor mednarodnega povezovanja, kjer se ustvarjajo konkretne, z dokazi podprte rešitve, in spodbuja evropsko sodelovanje v znanosti, izobraževanju in praksi.