Socialni gerontologi Alma Mater povezujejo in združujejo


Medgeneracijsko sodelovanje in sožitje je izjemnega pomena in ima pozitivne učinke za starejšo in mlajšo generacijo. V teh prazničnih decembrskih dneh pa še toliko bolj, česar se študenti socialne gerontologije na Alma Mater dobro zavedajo. Pripravili so medgeneracijsko druženje v Domu Danice Vogrinec Maribor, kamor so povabili tudi drugošolce OŠ Toneta Čufarja.

Študenti prvega in drugega letnika študijskega programa Socialna gerontologija na Alma Mater so pod vodstvom mentorjev prof. dr. Jane Goriup in prof dr. Petra Seljaka otroke in starejše povezali ob pogovoru in igranju iger za krepitev spomina in zbranosti. »Otroci morajo imeti stik s starimi straši oziroma starejšimi odrasli, takšnih odnosov pa se seveda morajo naučiti. Pogrešamo vključevanje vsebin o procesu staranja v osnovnošolske in srednješolske študijske programe. Starejši odrasli so lahko intelektualno zelo čili, čeprav jim fizični del ogranizma peša. Medgeneracijska druženja so bogat doprinos za starejše, ki spoznavajo kako mladi rod odrašča danes, otroci pa lahko pridobijo dragocene izkušnje, podporo, uteho pri starejših,« poudari vodja Katedre za socialno gerontologijo na Alma Mater prof. dr. Jana Goriup in izrazi veslje, da je država končno videla in doumela pomembno vlogo socialnega gerontologa. »Z letošnjim študijskim letom smo pridobili koncesijo za prvi letnik. Razpisanih je bilo 30 mest za prvi letnik študija, česar so bili študenti seveda zelo veseli, pove Goriupova in pojasni, da socialni gerontolog pomeni most med socialnim delavcem in geriatrom ter predstavlja obogatitev v skrbi za starejše odrasle, katerih populacija intenzivno narašča.

»Največja prednost tega študija je poudarek na praktičnem delu, kjer si lahko že v času študija pridobimo veliko bogatih izkušenj. Ena takšnih je tudi ta danes. Lepo je videti nasmehe na obrazih otrok in starejših odraslih. Danes smo dokazali, kako lahko kreativno in aktivno preživijo prosti čas, drug drugega kaj naučijo, hkrati pa to pomeni veliko za zdrav razvoj družbe,« izpostavi študent Benjamin Ritlop.  

Galerija