Trening hoje s pomočjo robota


Diplomantka fizioterapije Manca Schmid se je v zaključnem delu pod mentorstvom pred. Tatjane Horvat posvetila učinkom robotsko podprtega treninga hoje in treninga hoje s pomočjo virtualne resničnosti pri osebah po možganski kapi.

Možganska kap spada med najpogostejše vzroke smrti. Rehabilitacija po možganski kapi je dolgotrajen, kompleksen proces, katerega glavni cilj je ponovna vzpostavitev normalnega funkcioniranja bolnika v njegovem domačem okolju. Z razvojem tehnologije so se tudi v fizioterapiji razvili različni principi treninga hoje nevroloških bolnikov. Najpogosteje uporabljeni sta trening hoje s pomočjo robota ter trening hoje s pomočjo virtualne resničnosti. 

»Sposobnost hoje brez fizične pomoči je odvisna od dolgotrajnih posledic možganske kapi. Dokazano je, da je 80 % bolnikov po akutni možganski kapi doseglo individualno najboljšo funkcijo hoje v šestih tednih po možganski kapi in 95 % v 11 tednih po možganski kapi. Najbolj optimalno izboljšanje hoje se v povprečju pričakuje v 12 tednih po možganski kapi, z vzporednimi kontinuiranimi fizioterapevtskimi obravnavami. 

Na bolnikovo sposobnost hoje močno vpliva enostranska hemipareza, ki je posledica možganske kapi. Pri hoji si lahko nekateri bolniki pomagajo z različnimi pripomočki, ki zagotavljajo učinkovito hojo. Najpogosteje uporabljeni pripomočki za hojo so ortoza za gleženj ali peronealna opornica, bergle, visoka hodulja in recipročna hodulja. 

Trening hoje s pomočjo robota 
Rehabilitacija hoje z uporabo robotov se je prvič v praksi uporabila pred dvema desetletjema. Ta način rehabilitacije hoje lahko v primerjavi s konvencionalnim zdravljenjem zagotovi regulirano, kontinuirano in intenzivno usposabljanje v terapevtskem okolju, hkrati pa zmanjša fizično obremenitev terapevta in zagotavlja objektivne, kvantitativne ocene posameznikovega napredka pri rehabilitaciji. Robotska naprava omogoča podporo bolniku pri gibanju ter zagotavlja okvir varnosti pri nevarnosti za padce med vadbo. Dokazano je, da je hibridna podporna okončina učinkovita pri koordiniranju hoje posameznikov, ki imajo šibkost spodnjih okončin v subakutnem in kroničnem obdobju po možganski kapi. Robotsko podprta rehabilitacija hoje lahko izboljša dneve zdravljenja, zmanjša obremenitev terapevta in stroške zdravljenja.