Umetna inteligenca v zaposlitvenih postopkih


Janja Bedič Ferenčak je uspešno zaključila študij managementa poslovnih sistemov na Alma Mater. Analizirala je deset aplikacij umetne inteligence za uporabo v zaposlitvenih postopkih v podjetjih.

V managementu človeških virov se vedno bolj uveljavlja uporaba umetne inteligence (UI), zlasti v postopkih zaposlovanja, saj podjetjem omogoča avtomatizacijo in optimizacijo zaposlitvenih postopkov s podporo aplikacij, ki analizirajo življenjepise, vodijo intervjuje in predvidevajo učinkovitost kandidatov. »Aplikacije UI za zaposlovanje lahko zmanjšajo pristranskost in zagotovijo bolj objektiven izbor kandidatov. Uporaba UI v zaposlitvenih postopkih vsekakor prinaša številne prednosti, vendar je nujno razmisliti o morebitnih slabostih in moralnih dilemah, da bi zagotovili pravičen in etičen proces zaposlovanja,« pojasnji diplomantka. 

Aplikacije UI se uporabljajo v različnih fazah zaposlovanja, kot so pisanje oglasov za delo, pregledovanje življenjepisov kandidatov in analiziranje video razgovorov s pomočjo programske opreme za prepoznavanje obrazov. Nove tehnologije UI pomembno vplivajo na življenje in kariero ljudi, vendar pogosto sprožajo etične pomisleke, zato je potrebno celovito razumevanje delovanja in etičnosti aplikacij UI.

Moja raziskava v zaključnem delu temelji na analizi desetih spletnih aplikacij UI glede na sedem kriterijev in je razkrila več ključnih ugotovitev. Presenetljivo je, da večina analiziranih aplikacij ne nudi brezplačnih poskusnih različic, kljub temu da bi to lahko bila učinkovita marketinška strategija, kar kaže na finančne in varnostne izzive, s katerimi se srečujejo zagonska in mlada podjetja. Medtem ko video intervjuji, ki jih vodi UI, niso tako razširjeni, kot smo pričakovali, je varnostna skrb na prvem mestu, saj vse analizirane aplikacije nudijo vsaj osnovne informacije o varnostnih standardih. Pri ocenjevanju kandidatov je možnost analize vedenjskih in kognitivnih lastnosti očitno še vedno nekoliko redka in vezana na video zaposlitvene intervjuje. Vidiki, kot so nevroznanstvene igre, so sicer vključeni v nekatere aplikacije, vendar so pogovorni roboti in integracija s sistemom sledenja kandidatom bolj razširjeni,« povzema diplomantka.