Zakonska podpora dolgotrajni oskrbi


V priznani mednarodni znanstveni reviji Healthcare (MDPI) je bila objavljena nova raziskava, ki prinaša dragocene ugotovitve za področje dolgotrajne oskrbe starejših.

Avtorica dr. Suzanna Mežnarec-Novosel je skupaj s soavtorji prof. dr. Davidom Bogatajem, prof. dr. Marijo Bogataj in prof. dr. Enejo Drobež proučila vpliv integrirane oskrbe na domu v Sloveniji.

Raziskava temelji na podatkih pilotnega projekta MOST, ki je potekal v občini Krško kot priprava na uvedbo Zakona o dolgotrajni oskrbi. Njeni rezultati nudijo konkretne dokaze o učinkovitosti novega pristopa k oskrbi starejših.

Ugotovitve:

- Pri skoraj polovici uporabnikov integrirane oskrbe se je pokazalo izboljšanje ocenjenih funkcionalnih sposobnosti.

- Reaktivacijske storitve (kot so fizioterapija, delovna terapija ipd.) so imele pozitiven učinek pri več kot 23 % uporabnikov, kar dokazuje njihov potencial za krepitev samostojnosti in kakovosti življenja.

- Statistična analiza potrjuje, da ima integrirana oskrba višjo verjetnost uspešnosti v primerjavi s klasičnimi oblikami oskrbe.

- Rezultati podpirajo vključitev reaktivacijskih storitev v zakonodajo in spodbujajo razvoj skupnostno naravnane oskrbe, ki starejšim omogoča daljše bivanje v domačem okolju ter prispeva k trajnostnemu zdravstveno-socialnemu sistemu.

Objava predstavlja pomemben prispevek k oblikovanju podzakonskih aktov in postavitvi standardov za kakovostno oskrbo v skupnosti.

Preberite celoten članek TUKAJ.